Svjetski dan matematike

Svjetski dan matematike - World Maths Day

Svjetski  dan  matematike    jedan  je   od  najvećih  globalnih  obrazovnih  događaja. Cilj  mu  je  popularizirati  aritmetičke  zadatke  na  zabavan  i  smislen  način. Namijenjen  je  svim  učenicima  osnovnih  i  srednjih  škola. Natjecanje  počinje  prve  srijede  u  ožujku   (3. ožujka 2010.)  i  to  prve  minute  zapadno  od  180 meridijana (datumske  granice),  a  traje  do  posljednje  minute  iste  te  srijede  istočno  od  180 meridijana. Traje  48 sati  ili  sve  dok  je  negdje  na  Zemlji  3. ožujak.

Svjetski dan matematike - World Maths Day

Autor: Administrator, 03.03.2010

Svjetski  dan  matematike    jedan  je   od  najvećih  globalnih  obrazovnih  događaja.   Cilj  mu  je  popularizirati  aritmetičke  zadatke  na  zabavan  i  smislen  način.  Namijenjen  je  svim  učenicima  osnovnih  i  srednjih  škola.  Zadatke  mogu  rješavati   učenici  svih  godišta  bez  obzira  na  njihovo  znanje  matematike,  zapravo  to  je  niz  jednostavnih  numeričkih  zadataka.

Ovogodišnje  natjecanje  sadrži  po  500 zadataka  za  svakog  učenika  i  to  po  100  zadataka  na  svakoj  razini,  dakle  imamo  5  razina - težina  zadataka.  U svakom krugu, učenik ima jednu minutu, kako  bi  odgovorio  na što  više   postavljenih  zadataka  i  time  pobijedio  svoje  konkurente.    Učenici  ne  mogu  birati  razinu  natjecanja  već  im  se  ona  dodjeljuje  tijekom  natjecanja  ovisno  o  napredovanju.  Nakon  svake  igre,  na  računalu  se  pojave  rezultati  prikazani  zajedno  s  rezultatima  ostalih  učenika  s  kojima  je  igrao.  Ako  učenik  tri  puta  netočno  odgovori  računalo  će  ga  automatski  isključiti  iz  igre.    Učenik  se  ponovo  može  uključiti  nakon  par   minuta.

Ovogodišnji  domaćin  natjecanja  je  Johannesburg (zanimljivo,  nije  domaćin  samo  Svjetskom  nogometnom  prvenstvu  već  i  najvećem  obrazovnom matematičkom  događaju),   a  organizator  predviđa  da  će  natjecanje   biti  veće  i  bolje  od  prošlih.  Očekuje  se  sudjelovanje  više  od  2,5  milijuna  učenika  iz  40 000 škola  u  više  od  200  država  svijeta.  Spomenimo  da  je  prošle  godine  domaćin  natjecanja  bio  Sydney  u  Australiji.

Svjetski  dan  je  pokrenut  u  ožujku  2007.  godine  s   ciljem  da  obrazovanje  i  korištenje  Interneta  ujedine  škole  širom  svijeta.  Tri  godine  kasnije,  2009. godine  događaj  je  privukao  2 001 570 učenika  iz  204  države,  koji  su   ukupno  odgovorili  na  452 681 681  pitanja  u  roku  od  48 sati.

Na prošlogodišnjem natjecanju sudjelovalo je milijun učenika iz 164 zemlje svijeta, a točno  su  odgovorili  na   182,455,169  zadataka. Među sudionicima bila je i Geodetska tehnička škola iz Zagreba sa svojih 207 učenika, koji su točno riješili 1 195 076 zadataka. Naši  su  učenici  bili  vrlo  uspješni. Sudjelovalo  ih  je  130  i  bili  su  podijeljeni  u  četiri  grupe  (prema  godištu). Točno  su  odgovorili  na  461852 zadatka,  te  su  u  grupi  od  50  najboljih  svjetskih  razreda  zauzeli  7. , 17.  i  27.  mjesto.  Od  organizatora  su  dobili  čestitke  i  priznanje (trofej).

Vijest preuzeta s www.skole.hr

objavio: Administrator   datum: 6. 3. 2010.