Natječaj „Josip Pupačić i ja“ i izvanučionička nastava na Slimenu

Učenici naše škole sudjelovali su na međunarodnom likovno – literarnom natječaju „Josip Pupačić i ja“. Nadahnuće za likovno - literarno stvaralaštvo trebalo je pronaći u stihovima pjesme Akvarel Josipa Pupačića (Lepeza sunca, plavet visina, / u mirnoj vodi podrhtava…).

Najuspješnija u literarnom dijelu Natječaja bila je Cvita Mikšić, učenica 6. razreda, koja je napisala pjesmu Prvi proljetni ples i osvojila izvrsno 2. mjesto u kategoriji predmetne nastave. Proglašenje literarnih laureata i svečana dodjela diploma održana je 23. svibnja 2022. godine na Slimenu, na dan 51. obljetnice pjesnikove smrti, ispred njegove rodne kuće.

Ovim povodom organizirali smo i izvanučioničku nastavu na Slimenu za učenike petoga razreda. Prema programu Tjedna Josipa Pupačića 2022. u organizaciji Osnovne škole „Josip Pupačić“ iz Omiša, učenici su prisustvovali svetoj misi zadušnici za obitelj pjesnika Josipa Pupačića, a potom na svečanosti obilježavanja života i djela ispred rodne kuće zavičajnoga pjesnika.

Likovni radovi trebali su biti realizirani u kombiniranoj tehnici kolaža iz mape i tuš-pera, a učenici su se trebali koristiti ritmom crta, ploha i kontrastom boja. Najuspješniji u kreiranju kompozicije na zadanu temu bio je učenik 6. razreda naše škole, Ivan Šaškor koji je osvojio 1. mjesto u kategoriji predmetne nastave.

Proglašenje likovnih laureata te izložba likovnih radova pristiglih na Natječaj bila je 24. svibnja 2022. godine u crkvi sv. Duha u Omišu.

Čestitamo našim šestašima, Cviti i Ivanu te njihovim mentorima, učiteljima Jadranki Petrušić i Vedranu Urličiću.

Prvi proljetni ples

Lepeza sunca, plavet visina,

u mirnoj vodi podrhtava…

(J. Pupačić, Akvarel)

Na dlanu mi stoji oblak

ruke pune vjetra, kiše.

U ptici pjesma pleše,

proljetna vrpca

u nedogled seže.

Podrhtava proljeće

u moru modrom.

Ustreptalo

nebo

puno svjetlosti -

svemir tihi.

Cvita Mikšić, 6. r.

objavio: Zrinka Pavković   datum: 27. 5. 2022.