Biranje poljičkoga kneza i kneginje u 5.b razredu

S pojmovima identiteta i multikulturalnosti upoznali su se i naši učenici 5.b razreda. Istražujući svoju povijesnu baštinu, običaje i način života u prošlosti, otkrili su što su naslijedili od svojih predaka te kako je društvo u kojemu žive utjecalo na razvoj njihova identiteta. Nakon upoznavanja pojma domoljubne pjesme i zajedničkoga proučavanja dijalektalne poezije, učenici su trebali istražiti na koji su način Poljičani izabirali svoga kneza te kakva je bila njihova svečana nošnja. U četvrtak, 12. ožujka 2020. godine, na sat Hrvatskoga jezika došli su obučeni u tradicionalnu poljičku odoru s Programom napisanim dijelektalnim jezikom.

Identitet? Multikulturalnost? Na koji način i koliko nas određuju kao društvo, kao narod, kao pojedinca? Što čini moj identitet? Identitet po kojemu je svatko od nas jedinstven, poseban, drugačiji. Multikulturalnost u kojoj se prepoznaje ljepota različitosti, koja povezuje ljude na temelju zajedničkog obilježja, sličnosti. S pojmovima identiteta i multikulturalnosti upoznali su se i naši učenici 5.b razreda. Istražujući svoju povijesnu baštinu, običaje i način života u prošlosti, otkrili su što su naslijedili od svojih predaka te kako je društvo u kojemu žive utjecalo na razvoj njihova identiteta. Nakon upoznavanja pojma domoljubne pjesme i zajedničkoga proučavanja dijalektalne poezije, učenici su trebali istražiti na koji su način Poljičani izabirali svoga kneza te kakva je bila njihova svečana nošnja. U četvrtak, 12. ožujka 2020. godine, na sat Hrvatskoga jezika došli su obučeni u tradicionalnu poljičku odoru s Programom napisanim dijalektalnim jezikom. Njime su se pojedinačno predstavili i pokušali dobiti što veći broj glasova. Uslijedilo je zajedničko biranje poljičkoga kneza i kneginje 21. stoljeća. Po uzoru na stare Poljičane, bacali su kamenčiće koji su predstavljali njihov glas. Na taj način, voljom većine, za poljičkog kneza izabran je Luka Marasović, a za kneginju Simona Radovčić. Oni će svojim trudom, znanjem i zalaganjem učiniti sve što je u njihovoj moći da Poljica i dalje ostanu mjesto gdje će se poštovati i cijeniti ljepota različitosti, gdje će svatko imati pravo na svoje mišljenje i u kojemu će svaki pojedinac biti dragocjen, jedinstven, neponovljiv. U ovim teškim trenutcima u kojima je cijeli svijet povezan istim strahom, istom borbom, istim izazovom, nemirima i željama, ne postoji ljepša ni plemenitija poruka od ove koju nam šalju naša djeca. Iza sebe imamo prošlost koja nas je oformila da budemo to što jesmo. Zajedničkim snagama, brigom za nemoćne, međusobnim pomaganjem i suosjećanjem, ostavimo sadašnjost u istome svjetlu. Učinimo je važnom životnom lekcijom koja će izgraditi snažnijeg pojedinca, pravednije društvo, bolji, realniji, složniji svijet.

objavio: Ivana Jerčić   datum: 23. 3. 2020.