Humanitarna akcija „Pečem, prodajem i činim dobro“

Nalazimo se u vremenu došašća, vremenu odricanja i preispitivanja, darivanja i brige za bližnje, iščekivanja najčarobnijeg i „najtoplijeg“ razdoblja godine – Božića. Na blagdan Svetog Nikole, 6. prosinca 2019. godine, u PŠ Kostanje održana je humanitarna akcija „Pečem, prodajem i činim dobro“. Pokretači akcije bili su učenici 6.r. koji su uz podršku i pomoć svojih roditelja napravili dobro djelo i pružili primjer svim ostalim razredima.

Cilj akcije bio je napraviti dobro djelo, ali i ukazati na radost i ljepotu samog čina darivanja. Učenici 6. razreda svojim zalaganjem, slogom, željom i velikim srcem ostvarili su zacrtani cilj te pokazali kako je zaista lijepo i plemenito činiti dobro. Naziv Pečem, prodajem i činim dobro najbolje opisuje i sažeto prikazuje cijelu akciju. Svaki je učenik, u dogovoru s roditeljima, odlučio što će ispeći za dan akcije. Proizvode koje su ispekli i donijeli prodavali su učenicima ostalih razreda. Sav prikupljeni novac namijenjen je Marijinim obrocima, organizaciji koja u siromašnim zemljama pomaže školovati i prehraniti gladnu djecu i mlade.

Učenici su osmislili cjenik i međusobno podijelili zaduženja. Prethodni dan obavijestili su sve razrede da ne nose marendu sa sobom jer će imati priliku napraviti dobro djelo kupnjom marende u školi. Akcija se održavala za vrijeme velikog odmora. Na ukrašenom, lijepo serviranom stolu učenike su dočekali kiflići, krafne, kuglof, muffini, pizza, palačinke, topli sendviči, i kolači. Svi su se razredi velikodušno odazvali i oduševili samom idejom. Puni, bogati stol „Marijinih obroka“ ubrzo je bio prazan. Osmijeh na licima sve djece, a osobito naših blagajnica, bio je dovoljan znak da je akcija bila jako uspješna. Potaknuti primjerom šestaša, učenici ostalih razreda odlučili su naizmjenično u tjednima koji slijede na isti način organizirati i nastaviti akciju, proširiti val dobrote koji je spontano potekao iz čistih srdaca naših učenika.

Majka Tereza rekla je kako nije važno činiti velike stvari, već male stvari s velikim srcem. Humanitarna akcija Pečem, prodajem i činim dobro uči i pokazuje kako nikada nismo premali niti preveliki, premladi niti prestari, presiromašni niti prebogati za činiti dobro. Svatko čini dobro na način na koji to želi i može, svatko je pozvan upravo to i činiti. Hvala učenicima 6. razreda koji su osmislili i organizirali ovu akciju, roditeljima bez čije podrške provođenje akcije ne bi bilo moguće, kao i svima koji su pomogli u njenoj realizaciji.

objavio: Ivana Jerčić   datum: 6. 12. 2019.