KLOKAN

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Hrvatsko matematičko društvo već godinama za naše osnovnoškolce i srednjoškolce organizira natjecanje "Klokan bez granica"  koje se isti dan u isto vrijeme održava u mnogim državama diljem svijeta.

Ove godine i naša škola sudjelovat će u natjecanju „Klokan bez granica“. Učenici sami financiraju natjecanje sa svotom od 15 kn po učeniku. Prema međunarodnim dogovorima svaki se učenik ima pravo natjecati bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi.

Moto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan.

Natjecati se mogu učenici od 2.-8. razreda. Razine natjecanja su kao već dugi niz godina: Pčelice (P) - 2. razred OŠ, Leptirići (L) - 3. razred OŠ, Ecolier (E) - 4. i 5. razred OŠ, Benjamin (B) - 6. i 7. razred OŠ, Cadet (C) - 8. razred OŠ.

Ukoliko ste zainteresirani za natjecanje javite se učiteljici matematike Meliti Svaguša najkasnije do 11.veljače 2019. kako bismo mogli izvršiti prijavu naše škole i uplatu.

Ostale informacije možete pogledati na web stranicama Hrvatskog matematičkog društva.

objavio: Melita Svaguša   datum: 4. 2. 2019.