Mjesec hrvatske knjige 2017.

Nalazimo se u Mjesecu hrvatske knjige koji se već tradicionalno obilježava svake godine u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga, u svrhu promicanja knjige i čitanja. Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige posvećen je enciklopedistici, a moto mu je Enciklopedija – sve na jednom mjestu.

U Mjesecu hrvatske knjige ističe se povezanost „hrvatske knjige“ s najranijim pojavama enciklopedija uopće. EncyclopaediaePavla Skalića, izdana u Baselu 1559. godine, prva je svjetska enciklopdija koja imenicu „enciklopedija“ nosi u samom naslovu knjige. Skalić je i tvorac prve definicije enciklopedije koja se prevodi kao krug znanja ili znanje (svih) znanja.

Svjesni činjenice da je znanje podložno neprestanim promjenama, postavlja se pitanje smisla postojanja enciklopedije kao sveobuhvatnoga znanja „na jednom mjestu“. Ipak, neupitna je potreba za mjestom koje će doprinositi širenju znanja i usmjeravati nas u pronalaženju istoga. U vremenu suvremenih elektroničkih komunikacijskih tehnologija potrebno je pronaći način kako, što bolje i iskoristivije, znanje koje raste i sve više se širi, približiti korisnicima. U tom smislu, enciklopedije trebaju biti ishodište pretraživanja i snalaženja u nepreglednom svijetu znanja, baze sadržaja onoga čemu se može prići i istraživati sve dubljim ulaskom u svijet znanja.

Promišljajući o navedenom, u školskoj knjižnici napravili smo pano na kojem smo htjeli sažeti sve bitno vezano uz temu enciklopedistike, a u prostoru knjižnice postavljena je i izložba enciklopedija iz fonda školske knjižnice.

objavio: Zrinka Pavković   datum: 23. 10. 2017.