Dan škole i sjećanje na žrtve 1. listopada 1942. u Gatima

U nedjelju, 1. listopada 2017. godine, obilježena je 75. obljetnica četničkoga pokolja koji se dogodio 1. listopada 1942. godine u Gatima i bližoj okolici.

Svetu misu zadušnicu u crkvi svetog Ciprijana u Gatima predvodio je prof. don Ivan Tadić, a župnik don Vlade Đuderija pročitao je 96 imena nedužnih žrtava: novorođene i starije djece, mladih i starijih osoba.

Nakon mise i molitve za duše stradalih, u programu komemoracije oživljeno je sjećanje na tragičnu patnju hrvatskoga naroda.U riječima županijskih i državnih predstavnika, kao i u misnoj propovijedi, ponovljena je povijesna istina o miroljubivosti Hrvata koji nikad nisu osvajali tuđi teritorij i uvijek su se borili samo za svoj dom, za slobodu i nezavisnost.

Andrija Pivčević, osamdesetčetverogodišnjak koji je toga dana kao osmogodišnje dijete devet puta uboden bajunetom, a ubijen je i njegov otac, spremno oprašta i Poljičane poziva da nikad ne zaborave ovu tragediju, da molitvom i sjećanjem čuvaju nove naraštaje od ponavljanja krvave povijesti. A novi poljički naraštaji na ovo sveto mjesto svake godine dolaze iz Osnovne škole „1. listopada 1942.“ koja svojim imenom čuva spomendan na nemile događaje. I ove godine su molili, palili svijeće, položili cvijeće i sudjelovali u svečanom programu.

Učenici 7. razreda Luka Stanić Prekpalaj i Kristofer Čović – Šarac nastavili su osnovnu misao današnjega skupa govoreći stihove Josipa Prudeusa Moram oprostiti, ali…, a Josipa Šaškor stihovima pjesme Side Košutić Hvala neprijatelju. Misli i osjećaje hrvatskih pjesnika snažno i duboko proživljeno dječjom toplinom i iskrenošću, svakom riječju i stankom, dikcijom i bojom glasa učenici su prenijeli u srca svih okupljenih. Mnogi od njih su nakon programa, još uvijek duboko uronjeni u izrečeno, prilazili zaslužnim učenicima i zahvaljivali za snagu emocija koja ih je dotaknula.

objavio: Jadranka Petrušić Zrinka Pavković   datum: 7. 10. 2017.