Dan bijeloga štapa

Susret sa slijepim Ivanom Bogdanovićem, magistrom povijesti i filozofije i našim susjedom iz Seoca, bivšim učenikom OŠ „1. listopada 1942.“ u Čišlima

Povodom Dana vida i Dana bijeloga štapa, 13. listopada 2015. godine, naša je škola ugostila svoga bivšega učenika, slijepoga Ivana Bogdanovića.

Ivan je profesor povijesti i filozofije, a na fakultet u Split putovao je iz Seoca. Dok je studirao, imao je predavanja na nekoliko mjesta pa danas radi na fakultetu i pomaže studentima u savladavanju sličnih prepreka.

Na početku predstavljanja Ivan je razvukao bijeli štap i objasnio kako se njime služi. Pokazao nam je i kako možemo pomoći slijepoj osobi na cesti. Djeca su Ivana zasula pitanjima. Bilo im je zanimljivo kako se služi mobitelom i novcem te kako odabere odjeću. Ivan nas je uvjerio da slijepe osobe mogu sve što možemo i mi. Pisao je pred nama na laptopu koji ima zvukovnu pratnju: čita mu glasove i napisane rečenice. Ivan vozi bicikl s kojega je padao kao i svi mi dok smo učili voziti. Suočio se sa sudbinom, a o svojim teškoćama priča nasmijana lica i svaku ozbiljnu situaciju pretvara u šalu pa je tako u dvorani svima bilo ugodno s njim. Ivan je plemenita i mudra osoba i treba biti uzor mladima i svim ljudima. Njegovi roditelji mogu biti ponosni na njega. Toliko je skroman da je o svojim uspjesima govorio tek kad smo ga pitali. Dok je bio učenik naše škole, istaknuo se i na Državnom natjecanju iz geografije. Rekao je da on to nikad ne bi uspio da ga nije poticala njegova nastavnica Matija Kovo koja je naučila brajicu i šilom mu crtala karte. Njegov je tata puno radio za obitelj, a mama je bila uz njega i jako se žrtvovala.

Ivana trebaju svi upoznati. Voljeli bismo da on ponovo dođe ovdje, u našu i svoju školu. U susretu s njim svima je bilo jako lijepo i poučno. Šteta što je trajalo samo jedan sat.

Mirela Sičić i Maja Grubišić, 8. r.

objavio: Mirela Sičić Maja Grubišić   datum: 23. 10. 2015.