Upis djece u prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2015./2016.

Upisi u 1. razred provest će se prema Planu Ureda državne uprave u Splitsko-dalmatinskoj županiji, Služba za društvene djelatnosti, Odjel za prosvjetu, kulturu, informiranje, šport i tehničku kulturu (u daljnjem tekstu Ured), temeljem članka 17. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN RH broj 87/08, 86/09, 92/10, 105./10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12 i 152/14) te članka 5. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava (NN RH broj 67/14).

Prijava školskih obveznika vršit će se elektronskim putem na obrascu PRIJAVA upisa u vremenu

od 16. do 27. veljače 2015.

(Ukoliko nemate mogućnost prijavljivanja elektronskim putem javite se u Matičnu školu ili u  Područnu škole Kostanje ili  Područnu školu Tugare).

Termin testiranja djeteta naknadno će biti objavljen na web stranicama škole i na oglasnim pločama škola. Potrebna dokumentacija: OIB, preslik domovnice i rodnog lista (vrijede bez obzira na datum izdavanja), a škola ih može uz suglasnost roditelja pribaviti i elektronskim putem.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području u razdoblju od 31.ožujka do 15.lipnja 2015.godine.

Školski obveznici za prijavu u prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2015./2016. na području Splitsko-dalmatinske županije su:

- djeca rođena od 1. travnja 2008. do 31. ožujka 2009.,

- djeca rođena od 1. travnja 2009. godine do 31. prosinca 2009. za koju roditelji, odnosno staratelji žele ostvariti pravo na prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole,

- djeca kojima je za šk.god. 2014./15. rješenjem Ureda, odgođen upis u prvi razred osnovne škole,

- djeca koja trebaju privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole

Za dijete koje će do kraja tekuće godine navršiti šest godina, a nije školski obveznik roditelj odnosno staratelj može najkasnije do 31. ožujka tekuće godine podnijeti zahtjev Uredu za uvrštavanje djeteta u popis školskih obveznika za prijevremeni upis. Zahtjev se upućuje na obrascu 6 (www.udu-sdz.hr ) i šalje na adresu Ureda državne uprave, Ispostava Omiš uduomis@email.t-com.hr

Mišljenje stručnog tima predškolske ustanove roditelj odnosno staratelj dostavlja školi kojoj pripada prema upisnom području.

Dijete, kojemu je zbog teškog oštećenja zdravlja onemogućeno redovito školovanje ili koje ima višestruke teškoće, a čiji su roditelji u skladu s posebnim propisima stekli pravo na status roditelja njegovatelja, odnosno dijete koje je s obzirom na vrstu, stupanj i težinu oštećenja steklo pravo na skrb izvan vlastite obitelji radi osposobljavanja na samozbrinjavanje u domu socijalne skrbi ili pravo na pomoć i njegu u kući, u sklopu kojeg se osigurava pružanje usluga psihosocijalne pomoći, može se privremeno osloboditi upisa u prvi razred osnovne škole. Za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred, roditelj odnosno staratelj podnosi zahtjev Uredu državne uprave na obrascu 6. (www.udu-sdz.hr ). Uz zahtjev prilaže i medicinsku dokumentaciju te nalaz jedinstvenog tijela vještačenja. Zahtjev se upućuje na adresu: uduomis@email.t-com.hr

Djetetu, školskom obvezniku, na zahtjev stručnog povjerenstva škole, sukladno rješenju Ureda državne uprave može se odgoditi upis u prvi razred osnovne škole za jednu školsku godinu. Za dijete kojemu je u tekućoj godini odgođen upis u prvi razred obavezno se u slijedećoj školskoj godini ponovno provodi postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja radi upisa u prvi razred.

Priloženi dokumenti:
obrazac6.doc (30.00 KB)

objavio: Jasminka Mladinov   datum: 30. 1. 2015.