Nastup učenika OŠ "1. listopada 1942.'' Čišla

Dom kulture, Gata, 26. travnja 2014.

U petak, 26. travnja, u prepunoj velikoj dvorani Doma kulture u Gatima odvijala se godišnja skupština Društva Poljičana ,,Sv. Jure'' - Priko. Na zborovanje pristigli su Poljičani iz svih krajeva i sela.

Program večeri kulturno su obogatili Pučki pivači iz Tugara i članovi Kulturno-umjetničke udruge ,,Mosor'', ujedno i učenici OŠ ,,1. listopada 1942.'' Čišla.

Naši učenici su tijekom večeri nastupili četiri puta igrajući gatsko i ličko kolo te glumeći u recitalu Mila Gojsalić i birajući velikog poljičkog kneza.

Gatsko gluvo kolo je izvorno tradicijsko kolo koje se igra u parovima bez glazbene pratnje. Karakteriziraju ga visoki i snažni skokovi parova koji su u stara vremena bili vrlo znakoviti jer se često prema jačini skoka gledala spretnost i snaga buduće mlade. Igra se u krugu, izvorno na guvnu, te je vrlo brzo i dinamično. Igralo se na svetkovinama, proštenjima te vjenčanjima.

Ličko kolo ili đikac najsvojstveniji je ples Ličana koji se je plesao bez glazbene pratnje. Glavnu ulogu imao je kolovođa koji je morao biti najbolji plesač, a često je k tome bio i najzgodniji momak u selu, čija uloga je bila izrazito važna i poštovana od ostalih plesača. Što je kolo bilo veće, to je kolovođa bio ponosniji na svoje kolo. Magijska osnova plesanja dolazi do izražaja u komandama kola.

Mila Gojsalić tematizira povijesnu legendu koja poljičku junakinju stavlja uz bok biblijskoj Juditi. Riječ je o mladoj, lijepoj djevojci koja žrtvuje svoj život kako bi spasila Poljica od velike turske sile. Recital je složen prema stihovima Mile Gojslavice Augusta Šenoe i ulomcima iz Poljičke poeme Branke Mihanović. Prikaz ovog legendarnog događaja uprizorili su učenici 7. r.

Biranje kneza je premijerno izvedeno i izazvalo je vrlo pozitivne reakcije publike. Prikaz je napravljen prema scenariju Stipe Kaštelana, Počelo Poljica, Epilog. Prvog poljičkog velikog kneza birali su učenici 7. i 8. razreda. Na kraju su učenici ispjevali pjesmu Slogo sveta koja govori o zajedništvu Poljičana i njihovoj ljubavi prema svom rodnom kraju.

Večer je bila vrlo zahtjevna za naše učenike, ali i pokazatelj njihove kreativnosti i sposobnosti da raznovrsne sadržaje usvoje te izvedu pred više od dvije stotine gledatelja.

objavio: Nikolina Radmilo   datum: 29. 4. 2014.