„Čempres – tvrdi starac“

Nekoliko dana uoči godišnjice smrti Nikole Milićevića, učenici OŠ “1.listopada 1942.“ pripremali su se za obilježavanje manifestacije posvećene spomenutom zavičajnom pjesniku. Sudjelovali su svi učenici zajedno sa svojim mentorima pa smo tako imali izložbu literarnih, likovnih i ostalih radova. Osnovni lajtmotiv koji je povezivao sve radionice bio je ,,Prstima kopam zemlju da nađem svoj korijen''.

Tijekom tjedna posvećena značajnom suvremenom pjesniku, naši radovi bili su izloženi po cijeloj školi. U prizemlju nalazila se izložba učeničkih radova nižih razreda. Oni su rađeni prema motivima iz pjesama Nikole Milićevića pa smo imali priliku vidjeti razne čemprese, crkvice i masline. Uz stubište pratili su nas literarni radovi naših učenika viših razreda. Oni su pripremili osvrte na neke Nikoline pjesme, ali je tu bilo i njihovih vlastitih pjesničkih pokušaja. Na prvom katu nalazio se veliki plakat s nazivom izložbe „Prstima kopam zemlju da nađem svoj korijen“. Cijeli prvi kat je bio prepun izloženih fotografija poljičkih motiva, radova učenika 7. razreda.

U subotu, 1. ožujka krenuli smo u Zvečanje, u konobu „Kod Marije“. Tamo se odvijao kulturni program posvećen zavičajnom pjesniku. Učenici naše škole su lijepo recitirali pjesme i sudjelovali smo u zamišljenom književnom susretu s pjesnikom.  Odmah nakon uvodnih riječi gospodina ravnatelja, svim prisutnima se obratila dr. sc. Marina Bradač Milićević, kćerka pjesnika. Tijekom programa dr. sc. Srećko Listeš je rekao nekoliko riječi o pjesniku koji je izišao iz poljičkih okvira, a opet nam se uvijek iznova vraćao. Nakon uručivanja zahvalnica, mlada interpretatorica Jelena Novaković recitirala je pjemu Čempres uz pratnju gitare bivše učenice naše škole, Franke Kovačević. Poslije smo imali malu zakusku tijekom koje smo se svi družili i razmijenjivali ugodna iskustva.

Manifestaciji su prisustvovali brojni učenici, mještani Zvečanja, ali i žitelji drugih poljičkih sela. Program je bio sadržajan i zanimljiv, te su svi mogli nešto naučiti o našem zavičajnom pjesniku. Meni je posebno drago što sam prisustvovala manifestaciji jer sam čula nešto novo i doživjela uspomene koje ću pamtiti cijeli život.

Pina Beović, učenica 7. razreda

objavio: Nikolina Radmilo Pina Beović   datum: 11. 3. 2014.