OBILJEŽAVANJE DANA PADA VUKOVARA

OBILJEŽAVANJE  DANA  PADA  VUKOVARA

18. studenog 2013.

,,Vukovarska ulica u mojoj školi''

Svake godine se dostojanstveno posvetimo obilježavanju Dana pada Vukovara. Svi učenici sudjeluju u različitim radionicama i pripremaju program koji traje jedan školski sat.

U ponedjeljak, po dolasku u školu, učenici su u školskom hodniku palili svijeće u spomen palim žrtvama. Tako smo barem na simboličkoj razini u školu doveli vukovarsku ulicu.

Program je započeo u 8.15 u učionici Hrvatskog jezika. Nakon himne slijedile su uvodne riječi. Učenicima smo još jednom svrnuli pozornost na činjenicu da je taj dan, 22 godine ranije, neprijateljska vojska ušla u izmrcvareni i uništeni grad jer su hrvatske obrambene snage prestale pružati organizirani otpor okupatorskoj vojsci.

Odmah na početku ravnatelj je upalio svijeću u znak sjećanja na stradale i sve prisutne zamolio za minutu šutnje.

Uskoro je u pozadini zasvirala Stoji grad od Hrvoja Hegedušića.

Unutar programa učenici su imali priliku malo bolje upoznati činjenice vezane za samu bitku. Ivana Bogdanović, Milena Alfirević i Gabrijel Humačkić su napravili PP prezentaciju koja je trebala biti puštena preko projektora, no kako je tehnika zakazala, tako su učenici samo pročitali pripremljeno. Tijekom pauza između izlaganja, nekoliko učenika je recitiralo.

Vanesa Humačkić i Marijeta Šaškor su nam izrecitirale pjesme posvećene Vukovaru. Učenici trećeg razreda su izveli pjesmu Enesa Kiševića, Slike grada Vukovara 1991. Pina Beović i Dora Beović su također prezentirale dvije predivne pjesme posvećene Vukovaru. Za kraj, naš školski zbor je otpjevao domoljubnu pjesmu hrvatskog Band Aida, Moja domovina.

Poslije nastave, petnaestak učenika odnijelo je upaljene svijeće na zid uz glavnu lokalnu prometnicu.

Piše: Nikolina Radmilo

objavio: Nikolina Radmilo   datum: 11. 2. 2014.