U spomen na 95. obljetnicu rođenja zavičajnoga pjesnika Josipa Pupačića

(Slime, 19. rujna 1928. – Krk, 23. svibnja 1971.)

Ovdje sam od prapočetka

U ovom kamenu

Provirujem noktima, i zubima, i borama na čelu

Ovdje gdje kamen već vječno stoji

I ostaje za vječno

(Sa mnom što neprestano nestajem nekamo)

I to je ono po čemu jesam

(…)

(U ovom kamenu)

Dana 19. rujna 2023. godine obilježava se 95. obljetnica rođenja pjesnika Josipa Bepa Pupačića, jednoga od najboljih hrvatskih pjesnika. Rođen je u Slimenu i osnovnu školu polazio je u rodnome mjestu, gimnaziju je pohađao u Slavonskom Brodu, Bolu i Splitu, a diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radio je kao urednik književnih časopisa (Krugovi, Književnik), predavač, profesor na Katedri za stariju hrvatsku književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a u Lyonu i Londonu bio je lektor i profesor hrvatskog jezika.

Njegove lirske pjesme bogate su dubokim doživljajima vlastitoga djetinjstva i ljubavlju prema rodnome kraju. U pjesnikovim stihovima osjeća se divljenje prema prirodi, stopljenost s njom i njenim ljepotama i zagonetkama, osobito izraženo u njegovim prvim zbirkama. U kasnijim Pupačićevim zbirkama javljaju se i bolni osjećaji, sumnje, nemiri, doživljaj prolaznosti, zapitanost o smislu života te opsesija smrću. Tema njegovih pjesama bila je i tragična sudbina njegove obitelji koju ni sam nije mogao izbjeći.

Objavio je sljedeće zbirke pjesama: Kiše pjevaju na jablanima, Mladići, Cvijet izvan sebe, Oporuka i Ustoličenje, a posmrtno su mu izišle zbirke Moj križ svejedno gori i Uspravan hod.

Josip Pupačić poginuo je 23. svibnja 1971. godine u tragičnoj zrakoplovnoj nesreći na Krku, a tada su poginule i njegova supruga Benka i kći Rašeljka.

Prigodnim panoom u hodniku škole prisjetili smo se Josipa Pupačića, u želji da ovaj veliki zavičajni pjesnik svojim stihovima živi u svima nama, baš onako kako je i sam predvidio (Rasut ću sebe u srca mnoga, / i živjet u bezbroj života…).

Zrinka Pavković

objavio: Administrator   datum: 19. 9. 2023.