Natjecanje u čitanju naglas u Mjesecu hrvatske knjige 2024.

„Moja djeca žele čitati – koja radost za mene (…) da im otvorim vrata k onom bajnom šarolikom svijetu u koji svako dijete stupa prvim čitanjem – da njihove bistre i ljubopitne očice svrnem na one strane života koje želim da najprije uoče i da ih nikada s vida ne izgube.“

Ivana Brlić-Mažuranić

(uz 150. obljetnicu rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, hrvatske književnice čija je pripovjedna izvrsnost ostavila traga na brojne generacije)

Mjesec hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenoga 2024.) ove je godine posvećen pripovijedanju i održava se pod motom Pričaj mi… Njime se želi istaknuti vrijednost pripovijedanja i kazivanja, naglasiti snaga izgovorene riječi i važnost priča.

Kako bismo dijelili s drugima radosti čitanja i međusobno razmjenjivali preporuke vrijednih knjiga, okupili smo sve knjigoljupce 16. listopada 2024. godine u učionicu Hrvatskoga jezika u Čišlima, na školsku svečanost čitanja pod nazivom Natjecanje u čitanju naglas.

Na ovaj kulturni događaj na samom početku Mjeseca hrvatske knjige, kojim se promiče pisana riječ i kultura čitanja, pozvani su bili svi zainteresirani učenici od 3. do 8. razreda matične i područnih škola. Od ukupno četrnaest prijavljenih učenika, tročlano Prosudbeno povjerenstvo (učiteljice Mirela Miličević i Meri Vuletić te učitelj Vice Bošnjak) biralo je jednoga predstavnika mlađe kategorije natjecatelja, kao i jednoga predstavnika starije kategorije.

Kreativnošću uvoda, jasnoćom i razgovijetnošću u izražajnosti svojeg nastupa kao i snagom sveukupnoga dojma na članove povjerenstva najupečatljivije su prenijele Eva Matijević, učenica 4. razreda PŠ Kostanje i Petra Božić, učenica 6. razreda matične škole. One su našu školu predstavljale na Gradskom natjecanju u čitanju naglas koje se održalo 21. listopada 2024. godine u Gradskoj knjižnici Omiš.

Svi natjecatelji dobili su na kraju programa simbolične poklone kao nagradu za sudjelovanje.

U zahvalnosti za ljepotu susreta, želja nam je da svi učenici nastave prepoznavati vrijednost pisane riječi, razvijati dalje svoje čitalačke sposobnosti, njegovati ljubav prema knjizi i kvalitetno provoditi vrijeme čitajući.

Zrinka Pavković