Marulić, imenu svom osiguravši vječiti spomen,
Sad kad je postao prah, evo sve više je živ.
(Frane Božičević)
Kao uvod u planiranu izvanučioničku nastavu u Splitu s učenicima 5. razreda Matične škole u Čišlima, knjižničarka Zrinka Pavković održala je 16. travnja 2024. godine sat posvećen Marku Maruliću. U želji da petašima približi velikoga hrvatskoga književnika, čiju su 500. obljetnicu smrti obilježavali u siječnju ove godine, motivirala je učenike na upoznavanje najznačajnijih pojedinosti o Ocu hrvatske književnosti i njegovoj Juditi, prvom autorskom djelu na hrvatskom jeziku. Smještajući Juditu i Marulićevo djelovanje u povijesne okolnosti onoga vremena i neprestanu opasnost od Turaka, istaknula je kako je Marulić, opisujući borbu izraelskog naroda protiv Holoferna te pričajući o hrabroj udovici Juditi, zapravo prikazivao borbu hrvatskoga naroda protiv turskog prodiranja kako bi osnažio ljude svoga vremena u ustrajnosti te borbe i očuvanju nacionalnog identiteta.
U drugom dijelu sata knjižničarka je učenicima čitala strip JUDITA Zrinke Perković Dodig i Ane Tafra, nastao prema motivima Marulićeve Judite, a učenici su mogli uživati u bogatstvu ilustracija Martina Zalara, prateći ih na projekcijskom platnu.
Ovo vrijedno djelo u obliku stripa veliki je doprinos približavanju Marulića i njegova djela djeci, zahvaljujući prilagodbi i preoblikovanju renesansnoga stiha u prozne rečenice, kako tekst ne bi bio pretežak. Recenzentica stripa, profesorica Adriana Turić Erceg, ističe: „Očuvati baštinu, bogatstvo jezika, kulturni identitet, važna je misija u suvremenom svijetu. Strip Judita potrebno je promovirati mlađim naraštajima i ponuditi im ga kao pitko štivo s izvora marulićevske riječi.“
Marulićevo djelo živi već pola tisućljeća i predstavlja izniman značaj za povijest hrvatskoga naroda, ali i za sveukupnu našu kulturnu baštinu. Neizmjerno je važno pronalaziti načine kako učenike upoznavati s likom i djelom Splićanina Marka Marulića, velikoga sina hrvatskoga naroda, koji je zaslužan za temelje hrvatske književnosti i kulture, na kojima je potrebno neprestano se napajati.
Zrinka Pavković