Poljica, kao što već svi dobro znamo, zemljopisno određuju rijeke Cetina na sjeveroistoku i Žrnovnica na zapadu, Jadransko more s juga te obronci Mosora sa sjevera. Poljičica je nastala na tom prostoru. Poljičica (poljiška bosančica, poljiška azbukvica, arvatica) materinje je pismo nebrojenih naraštaja Poljičana i Poljičanki u dugome razdoblju od 11. do 20. stoljeća i službeno pismo nekoć slavne Poljičke kneževine.

Upisom u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske u studenome 2023. poljičica je dobila status zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra.

26. travnja 2024. godine, ranom zorom, učenici 5. i 6. razreda naše škole, u pratnji učiteljica Nensi Tabar i Martine Srdanović, krenuli su na promociju poljičice u hramu hrvatske kulture, Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Put za učenike organizirao je Savez za Poljica. Po dolasku u Zagreb, uslijedio je organizirani ručak, a potom i sama svečana promocija u atriju NSK-a.

Dobrodošlicu Poljičanima i štovateljima poljičke kulturne i povijesne baštine u ime domaćina izrazila je glavna ravnateljica prof. dr. sc. Ivanka Stričević te otvorila prigodnu izložbu arhivske građe o Poljicima iz fonda NSK-a u Zagrebu, u kojoj se nalaze mnoge poljičke “relikvije”, među kojima i Poljički statut iz godine 1665. U ime Grada Zagreba nazočne u prepunom atriju NSK-a je pozdravila mr. sc. Lana Križaj, pročelnica Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Potom je prikazana sažeta videoprezentacija “Poljica – od slavne knežije do hrvatske povijesne regije”, a nakon toga uslijedilo je  predavanje akademika Matea Žagara na naslovnu temu “O važnosti poljičice ili poljičke azbukvice” te završna arija iz opere “Mila Gojsalić” Jakova Gotovca “Oda zemlji” (Danko Anđelinović – Jakov Gotovac) u izvedbi prvakinje opere HNK-a Split Terezije Kusanović, uz klavirsku pratnju Darjane Blaće Šojat.

Nakon svečane promocije, učenicima je organiziran posjet Tehničkom muzeju Nikole Tesle. Stručnim vodstvom gospodina Ogrena Variole, učenici su razgledali rudnik i upoznali se s poslovima rudara. Slijedilo je razgledavanje bogate zbirke automobila, vlakova, zrakoplova te drugih letjelica i ostalog voznog parka iz bogate prošlosti.

Sretni, ispunjeni i puni dojmova vratili smo se u naša Poljica u kasnim večernjim satima. Ovim putem se zahvaljujemo organizatorima na pozivu za sudjelovanje u ovom svečanom događaju te se radujemo budućoj suradnji.

                                                                                                                                                                                                       Martina Srdanović

Skip to content