2021-10-27 08:03:52

Izvanučionička nastava na početku Mjeseca hrvatske knjige

U Godini Marka Marulića, uz njegov spomenik u Splitu, 18. listopada 2021. godine učenici petog i šestog razreda OŠ „1. listopada 1942.“ iz Čišala sa svojim su razrednicima, s učiteljicom Hrvatskoga jezika i sa školskom knjižničarkom ostvarili prvi dio planirane izvanučioničke nastave.

Pročitali su Marulovu biografiju i naučili da je on prvi osjetio potrebu u poeziji progovoriti pučkim jezikom i svom narodu je darovao djelo koje će ga u borbi bodriti protiv stranih utjecaja i onih koji ga na njegovom tlu žele porobiti i istrijebiti. U tu je svrhu Marulić napisao Libar Marka Marulića Splićanina u kojem se „uzdrži i storija o Juditi u versih harvackih složena“.

Prije punih 520 godina Marko Marulić napisao je zadnja slova Judite, epa koji će mu donijeti i ime Otac Hrvatske Književnosti. Tada, 22. 4. 1501. godine rodila se hrvatska književnost.

Prvo je to djelo hrvatske književnosti pisano na hrvatskom jeziku, a dozrijevalo je punih 20 godina da bi se prvi put tiskalo u Mletcima 1521. godine.

Judita je junakinja starozavjetne Knjige o Juditi - preuzeta je iz Biblije. Priča je to o predivnoj udovici Juditi koja hrabro spašava svoj narod od nadmoćnijeg neprijatelja.

Marulić je iskoristio starozavjetnu priču i napisao epski spjev u 6 pjevanja. Ovim spjevom on osnažuje hrvatski narod u borbi protiv Turaka.

Drugi dio izvanučioničke nastave ostvaren je u Gradskom kazalištu mladih uz Priče iz davnine koje je napisala hrvatska književnica Ivana Brlić-Mažuranić prije više od sto godina.

Dvije priče: Šuma Striborova i Sunce djever i Neva Nevičica dramatizirali su i prilagodili za izvedbu na kazališnim daskama Belmondo Miliša i Bojan Brajčić koji je i režiser.

U jednostavnim crnim kostimima, uz vrlo malo rekvizita glumci su na pozornici ostvarili dinamičnu, kreativnu i humorom protkanu predstavu. Započeli su je šaljivim dosjetkama kako bi djecu zabavili, ali i poučili pravilima čitanja i izražajnog izgovora glasova i riječi. Vještom mimikom, izrazima lica, svojim govorom i kretnjama pet glumaca vjerno je predstavilo karaktere likova i oduševilo svoju publiku. Sin, majka i djevojka-guja, baka Mokoš, Neva Nevičica i Oleh ban osvojili su djecu pa su upijali svevremenski vrijedne poruke. Majstori svjetla i glazbe doprinijeli su ukupnome dojmu.

Bio je to blagdan kulture u Godini čitanja i duhovna okrjepa kako za učenike, tako i za njihove učitelje. Ovaj su radni dan završili kratkom slobodnom šetnjom gradom Splitom.

Nastavnica Hrvatskoga jezika Jadranka Petrušić i učenice 6. razreda: Ivana Beović i Antea Kovačević


Osnovna škola "1. listopada 1942." Čišla