ZAVIČAJU S LJUBAVLJU

Zavičaju s ljubavlju

Piše knjižničarka Zrinka Pavković, prof.

OŠ „1. listopada 1942.“ Čišla i PŠ Gata nastavile su i ove školske godine izvrsnu suradnju na zajedničkim projektima. Naziv ovogodišnjega projekta Zavičaju s ljubavlju nije odabran slučajno. Neprestano se trudimo isticati značajnu ulogu poljičke prošlosti i tradicije te bogate zavičajne baštine. Radom na ovom projektu htjeli smo u našim učenicima razvijati spoznaju o važnosti očuvanja kulturne baštine te izgrađivati i njegovati ponos na zavičajne poljičke vrijednosti.

Rad na projektu započeli smo proslavom Dana zahvalnosti za plodove zemlje koja je uvijek u našoj školi zaista prelijepi blagdan, prožet bogatstvom kulturnoga programa u kojemu pjevamo, plešemo, zabavljamo se i sladimo plodovima pripremljenima s mnogo požrtvovnosti i ljubavi. Od velikog značaja nam je bio iznos od 1 628,00 kn koji smo prikupili ovim kulturnim događajem i zahvaljujući kojemu smo kupili potrebni materijal za rad na zamišljenom projektu.

Nastavnik likovne kulture, Božidar Jerković, osmislio je i umjetnički oblikovao unikatne poljičke suvenire. U likovnim radionicama učenici naše škole različitim tehnikama izrađivali su zavičajne motive i dobivali prelijepe sličice iz života naših predaka, koji će trajno podsjećati na ljepotu života u kamenu i na zemlji, na vrijednosti žrtve i trpljenja poljičkoga čovjeka.

U mjesecu prosincu, povodom božićne priredbe, organizirali smo prodajnu izložbu učeničkih radova. Uz sličice s prigodnim božićnim motivima prodavali su se i spomenuti poljički suveniri, uz opće oduševljenje roditelja naših učenika. Bitno je naglasiti da roditelji sudjeluju u provedbi svih naših projekata i nesebično nam, i u ovim teškim vremenima, pomažu, iskazujući na taj način svoju plemenitost i humanost i na tome im veliko hvala.

Božićnom prodajnom izložbom zaradili smo iznos od 1 615, 00 kn i od toga kupili vrijedne naslove zavičajne literature i upotpunili zavičajnu zbirku naše školske knjižnice. Ovdje nam je uvelike pomogao i gatski župnik don Vlade Đuderija koji nam je, kao svoj doprinos u ostvarenju našega vrijednoga cilja, poklonio značajan broj godišnjaka Poljica, kao i knjige don Frane Mihanovića Da se ne zaboravi i Zla sudbina Poljica. U ime svih učitelja i učenika naše škole, don Vladi Đuderiji od srca hvala. Zahvaljujući ovim vrijednim „novim“ naslovima knjiga u školskoj knjižnici, učenici i učitelji naše škole sada mogu proširiti i obogatiti svoje znanje o Poljicima.

Zbog velikoga zanimanja pokazanoga za ono što radimo ovim projektom, ove školske godine prvi put smo izišli izvan prostora naše škole i organizirali prodajnu izložbu učeničkih radova za proslavu Svetoga Jure 29. travnja u Gatima, na Gradcu. Pripremili smo slikoviti prikaz rada na projektu kroz likovne radionice i prodajne izložbe i upoznali zainteresirane s ciljevima i svrhom naših aktivnosti. Napravili smo i poučni letak o projektu u kojem smo opisali motive koje izrađujemo, a naši učenici u narodnim nošnjama su ih dijelili posjetiteljima. Imali smo izvrstan odaziv, uspjeli smo sve prodati i zaraditi iznos od 1 995 kn.

Naša zavičajna baština je toliko bogata da je rad na ovakvom projektu vrelo neiscrpno i iz njega ćemo i s budućim generacijama crpiti ponos na svoje korijene i poljičku prošlost. Na ovim temeljima odgajat ćemo, u suradnji s roditeljima, ono najvrjednije što imamo, a to su naša djeca.

Priloženi dokumenti:
Pozivnica1.doc (1.78 MB)
Pozivnica2.doc (2.43 MB)
PROJEKT_¨ZAVICAJU_S_LJUBAVLJU_.pps (11.91 MB)

objavio: Administrator   datum: 25. 11. 2012.

« Ožujak 2024 »