SUDNICA NA SATU HRVATSKOGA JEZIKA

Učenici 7. razreda PŠ Kostanje dobili su mjesečni zadatak da na satu lektire osmisle suđenje Miki, glavnom liku iz socijalne pripovijetke „Iz velegradskog podzemlja“ koju je napisao Vjenceslav Novak.

Osuđenika je glumio Mario Dujmović, a zatvorskog policajca Jure Marasović. Ulogu supruge Lucije dobila je Pavla Begić, a Ivan Dado Goleš odigrao je Jankića. Branitelj je bio Jure Gojsalić, a tužitelj Gabriel Franić. Oba učenika koja su predstavljala suprotstavljene strane iznijela su jako dobre dokaze i argumente te odlično odigrala svoje uloge. Međutim, tužitelj Franić je, kao da je uistinu završio pravni fakultet, uvjerio svih da je osuđenik kriv. Porotnici su bili Marin Juričević i Ivan Amulić, a časni sudac Mateo Matijević. Mika je osuđen jer je u alkoholiziranome stanju na smrt istukao svoju kćer Evicu. Tužitelj je ukorio i majku i naglasio i njenu odgovornost za doživljenu tragediju koja se nije smjela dogoditi. Poslao je poruku i institucijama da s većom odgovornošću trebaju brinuti o djeci koja su svjedoci različitih nasilja u obitelji te pružiti pravovremenu podršku i liječenje ovisnicima.

Učenički dojmovi najbolje su vidljivi u ovim rečenicama:

U projektu smo svi sudjelovali i dali svoj doprinos da sat lektire bude ujedno i poučan i zabavan. Želimo na ovakve ili slične načine obraditi i ostala djela jer volimo iznositi svoja mišljenja i kritički prosuđivati o svijetu koji nas okružuje.

objavio: Ivana Dragošević   datum: 8. 12. 2019.