Upoznajemo zavičaje Republike Hrvatske kroz razglednice

Razmišljajući o tome kako što bolje upoznati zavičaje Republike Hrvatske, kolegica Ivana Magdić iz Osnovne škole „Sibinj“- nizinski zavičaj, došla je na ideju razmjene razglednica učenika četvrtih razreda. Svoju ideju objavila je u grupi Četvrti razredi na jednoj društvenoj mreži. Sudjelovati su mogle učiteljice i učenici 4. razreda iz cijele Hrvatske.

Ideja mi se jako svidjela pa sam odlučila prijaviti 4. razred PŠ Kostanje. U samom početku naišli smo na poteškoću. Nedostajala nam je odgovarajuća razglednica kojom bismo druge upoznali s vlastitim zavičajem. Odlučili smo osmisliti razglednicu Poljica na kojoj će biti pažljivo odabrani zavičajni motivi, kako bismo što bolje predstavili našu školu i mjesto. U tome su nam pomogli gospodin Ante Mekinić iz Saveza za Poljica te fotograf Borko Gunjača koji je izradio razglednice. Obojici se ovim putem od srca zahvaljujemo.

Podijelili smo se u četiri grupe. Razglednice smo pisali vršnjacima u šesnaest škola iz svih zavičaja Lijepe naše. Slali smo ih u Đakovo, Sibinj, Vođince, Pleternicu, Zaprešić, Donju Voću, Samobor, Zagreb, Sesvete, Split, Biograd na Moru, Pulu, Stobreč, Donju Zelinu i Novigrad Posavski. Željno smo iščekivali i njihove povratne razglednice i veselili se svaki put kada bismo ih dobili. Na razredni pano postavili smo kartu Republike Hrvatske na kojoj smo označavali mjesta iz kojih su pristizale razglednice. Svaki zavičaj obilježili smo posebnom bojom pribadača kako bismo što bolje pamtili kojemu zavičaju pripada određeno mjesto.

Na ovaj način upoznali smo zanimljivosti o školama i mjestima iz kojih su nam naši vršnjaci pisali i stjecali nova iskustva i prijateljstva. Posebno su nas razveselile božićna pisma i čestitke koje su pristigle nakon što smo primili sve razglednice, pa su nas naši prijatelji time i dodatno obradovali. Također smo učili snalaziti se na karti. Prisjetili smo se kako se pišu razglednice i adrese. Na satu matematike izračunavali smo udaljenosti između naših mjesta i na taj način povezali nastavne sadržaje svih predmeta.

Hvala kolegici Ivani Magdić iz OŠ „Sibinj“  koja je osmislila ovaj zabavan način učenja o zavičajima Republike Hrvatske.

Učiteljica  Mirela Miličević

objavio: Mirela Miličević   datum: 8. 2. 2019.