Sveta misa zadušnica i komemoracija žrtvama zločina 1. listopada 1942. u Gatima

Bit ćete s nama/dok živi ova zemlja i kamen./Vaši sveti križevi/gorjet će

kao znamen/dok sunce ovu zemlju grije,/dok nam živo srce bije.

(Tin Kolumbić, Hrvatski mučenici)

U nedjelju, 1. listopada 2023. godine, okupili smo se ispred župne crkve sv. Ciprijana u Gatima kako bismo svetom misom bili ujedinjeni u molitvi za duše 96 stradalih mještana Gata, Čišala i okolnih poljičkih sela te sudjelovali u programu obilježavanja 81. obljetnice četničkoga pokolja, koji je u vihoru Drugog svjetskog rata u crno zavio ovaj poljički kraj.

Kako je naglasila voditeljica programa Nikolina Radmilo Pivčević, svi okupljeni vlastitom prisutnošću doprinose daljnjem razvoju društvene svijesti o ratu kao velikom zlu čovjeka i čovječanstva. Ta činjenica društveno ohrabruje i uvjerava kako je izgradnju mira među ljudima, narodima i državama moguće ostvariti jedino kroz dijalog i to upravo onaj koji polazi od priznanja istine i koji na istini zasniva pravdu.

Naša škola svojim imenom čuva spomendan na ovaj tužni događaj pa novi poljički naraštaji svake godine dolaze iz Osnovne škole „1. listopada 1942.“ pomoliti se, položiti cvijeće i sudjelovati u svečanom dijelu programa. Ove godine snagom umjetničke riječi okupljenima su se obratile učenice 7. razreda, Marija Beović i Nina Prnjak. Kazivale su prigodne misli i osjećaje iz stihova pjesama Pred likom Hrvatske Umberta Jerka Lončara i Hrvatski mučenici Tina Kolumbića.

Nakon oživljenog sjećanja na patnju nevinih, prisutni su bili poneseni kršćanskim duhom koji govori o snazi oprosta, a kojega iz godine u godinu svojom živom riječju ističe i barba Andrija Pivčević, pravim čudom preživjevši zločin unatoč brojnim zadobivenim ranama.

Želja nam je da povezani patnjom, spremno opraštamo i u srcima trajno sačuvamo ponos i vjeru naših Poljica.

Zrinka Pavković

objavio: Administrator   datum: 3. 10. 2023.