„I ja želim čitati!“
Autor: Zrinka Pavković, Meri Vuletić, 1. 11. 2016.

„I ja želim čitati!“

Hrvatsko knjižničarsko društvo, Knjižnice grada Zagreba i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu u listopadu ove godine pokrenuli su Nacionalnu kampanju pod nazivom „I ja želim čitati!“ za osobe s teškoćama čitanja. Kampanja će trajati godinu dana i njome se želi informirati i educirati ljude o teškoćama čitanja i disleksiji, te senzibilizirati širu javnost o problemima i potrebama osoba s teškoćama čitanja i disleksijom, kao i o potrebama osoba koje ne mogu čitati standardni tisak. Na ovaj način želi se pridonijeti poboljšanju kvalitete života ove skupine ljudi. Ključna poruka kampanje glasi: Imate li teškoće s čitanjem? Dobro došli u knjižnicu!

U Hrvatskoj, nažalost, nema sustavnog i organiziranog istraživanja teškoća čitanja i disleksije kod školske djece. Obilježja disleksije i teškoća čitanja preklapaju se i vrlo često su istovjetna – čitanje i pisanje s pogrješkama koje mogu činiti ispuštanja, dodavanja, zamjena glasova/slova i slogova pa i cijelih riječi. Hrvatska udruga za disleksiju raspolaže podatkom da oko 30 000 učenika u osnovnim školama ima disleksiju što predstavlja oko 5 - 10 % osnovnoškolske populacije. Hrvatsko logopedsko društvo donosi podatak o svakom desetom učeniku koji ima teškoće s čitanjem. Učenike s teškoćama čitanja prate problemi s učenjem tijekom cijelog obrazovnog procesa i potrebno im je razumijevanje i podrška okoline.

I naša škola priključit će se kampanji „I ja želim čitati!“ i nastojat će dati svoj doprinos provedbi ciljeva organiziranjem tematskih predavanja za roditelje i učitelje i organiziranjem izložaba na temu osoba s teškoćama u čitanju. Nadamo se da ćemo tako pridonijeti zajedničkom boljem razumijevanju problema osoba s teškoćama čitanja. Za početak smo u knjižnici napravili prigodni pano  kojim smo predstavili ovu hvalevrijednu kampanju.